Kościół św. Benedykta w Quedlinburgu

Posted by

Współrzędne GPS:
51.79030933434106, 11.142049481991549
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Kościół św. Benedykta w Quedlinburgu to przykład architektury późnoromańskiej i gotyckiej. Znajduje się obok ratusza, przy rynku miejskim. Kościół wzniesiono na miejscu starszego romańskiego z XIII w. Poświęcony został w 1233 r. W XIV w. gruntownie przebudowany, na kształt trójnawowej hali, otrzymał nowe prezbiterium. Kilkakrotnie odnawiany m.in. w XIX w. W trakcie odbudowy po pożarze wieży w kwietniu 1901 r. odkryto fragmenty wcześniejszej budowli m.in. romańskie okno.

Świątynia jest kościołem halowym, z gotyckim prezbiterium z XIV w. i dwuwieżową fasadą zachodnią. Wzniesiona w całości z kamienia. Od zewnątrz ściany oszkarpowane, niewielkie okna korpusu nawowego kontrastują z oknami prezbiterium wypełniającymi niemal w całości ściany z dekoracją maswerkową. Południowa nawa boczna i dolne partie fasady zachodniej zachowały fragmenty romańskiej budowli. Wieża północna posiada w dolnej partii hełmu pomieszczenie dla strażnika z widocznym od zewnątrz wykuszem. Do dziś zachowały się elementy rzeźby architektonicznej, przede wszystkim z czasów gotyckiej rozbudowy: na zewnątrz rzeźbione motywy solarne a wewnątrz XIV-wieczne gotyckie wsporniki oraz konsole m.in. z figurą anioła.

Kościół zachował bogate wyposażenie, głównie z XIV – XVII w. Monumentalny dwukondygnacyjny wczesnobarokowy ołtarz główny z bogatą dekoracją rzeźbiarską (m.in. figury Mojżesza i Dawida w niszach, na zwieńczeniu scena Zmartwychwstania), oraz dwoma obrazami. Jeden z obrazów przedstawia Chrystusa powołującego apostołów, drugi proroka Jonasza. Drewniany barokowy stół ołtarzowy posiada płaskorzeźbione alegorie Nadziei i Miłości.

Gotycką snycerkę reprezentują dwa tryptyki. Pierwszy z nich wykonany u schyłku XIV w. ukazuje w części środkowej Pietę oraz postaci świętego Mikołaja i Benedykta. Na skrzydłach bocznych umieszczono figury świętych dziewic; w predelli pełnoplastyczne rzeźby przedstawiające świętych Marcina, Scholastykę oraz Antoniego. Drugi tryptyk w Kalendskapelle pochodzi z okresu późnego gotyku, z 1480 r., przedstawia figury Madonny z Dzieciątkiem w scenie środkowej oraz świętych na skrzydłach. W kaplicy Kalendskapelle znajduje się bogaty zespół XV- i XVI-wiecznych płyt nagrobnych oraz figur z XVII w., m.in. figura króla Dawida grającego na harfie.

Ponadto w nawie głównej wyróżniają się gotycki krucyfiks, wczesnobarokowe stalle rady miejskiej oraz chrzcielnica wykonana z alabastru z 1648 r.

Ufundowana przez rodzinę von Stamer, manierystyczna ambona z 1581 r. posiada bogatą dekorację rzeźbiarską. Korpus ambony, udekorowany płaskorzeźbionymi scenami chrystologicznymi oraz rzeźbami apostołów, wspiera figura Archanioła Gabriela. Baldachim zdobiony jest panoramą Jerozolimy oraz figurą Boga Ojca w niebiosach.

Obecnie kościół można zwiedzać przez cały rok.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply