Kościół św. Leonarda Opata w Wierzbiu

Posted by

Wierzbie to niewielka wieś na Wyżynie Wieluńskiej w województwie opolskim, w powiecie oleskim, w gminie Praszka. W centrum wioski warto zatrzymać się przy drewnianym kościółku, którego historia sięga XVI wieku. Jednak obecny wygląd zyskał po kilku przebudowach, pierwsza miała miejsce w XVIII wieku, trzy kolejne w 1889, 1949 i 1959 roku. Po II wojnie światowej przeszedł też dwa razy remont, w latach 1971-1974 i 1994-2000. Jest to późnogotycka jednonawowa świątynia o konstrukcji zrębowej, orientowana, kryta dachem gontowym, który wieńczy wieżyczka z sygnaturką zakończona blaszanym hełmem. Wieża kościoła jest konstrukcji słupowej zakończona dachem namiotowym, również krytym gontem. Wewnątrz zachował się ołtarz główny pochodzący z XVIII wieku z neogotyckim tryptykiem, oraz dwa ołtarze boczne. Prawdopodobnie w 1588 Jan Zamoyski po zwycięskiej bitwie na polach niedalekiej Byczyny zabrał ten ołtarz z pola walki i przekazał do Wierzbia. Ambona pochodzi XVIII wieku i zdobiona jest wizerunkami Ewangelistów. Konfesjonał i ławy to XVIII wiek, zaś stacje drogi krzyżowej w stylu ludowym to XIX wiek. Najstarszym elementem kościoła jest drewniany portal, datowany na XVI wiek.

GPS:

  • 51.12612, 18.53598

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2v6tz1rFatv

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply