Kościół w Chotlu Czerwonym

Posted by

Ponidzie w województwie świętokrzyskim to nie tylko walory przyrodnicze, liczne rezerwaty przyrody, ale też całkiem sporo ciekawych zabytków. Jednym z nich jest Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Chotlu Czerwonym. Wieś Chotel Czerwony położona jest w Niecce Soleckiej, na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu znajdziemy rezerwaty przyrody: Przęślin i Góry Wschodnie. Rzeka Maskalis, która przepływa przez wieś jest lewym dopływem Nidy. W okolicy znajdują się też ciekawe wychodnie gipsu, a u podnóża wzgórza kościelnego można zobaczyć kilkumetrowej wysokości kryształy tego minerału. Wewnątrz tego wzgórza usytuowany jest 20 metrowy korytarz, wydrążony w zboczu, zwany przez miejscową ludność „kuchnią proboszcza”. Gotycki kościół w wiosce został wzniesiony w latach 1440-1450 z fundacji Jana Długosza. Na jednej z zewnętrznych ścian uwagę zwraca ciekawy zegar słoneczny, a na sklepieniu nawy umieszczono herby Wieniawa (Jana Długosza) i Dębno (biskupa Zbigniewa Oleśnickiego), a w prezbiterium wizerunek Orła Polskiego. Wewnątrz świątyni znajdziemy cenne gotyckie rzeźby, niektóre z nich datowane są na ok. 1400 r. Ołtarz główny to XV wiek, a boczne pochodzą z II poł. XVIII w. W 1957 r. wewnątrz kościoła odkryto fragmenty polichromii z XVI w. Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca, która to jest odzwierciedleniem dawnej średniowiecznej drogi do Santiago de Compostela.

GPS:

  • 50.37967, 20.70802

Nawiguj: https://goo.gl/maps/VstY3szHoGx

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply