Kozienice – królewskie miasto

Posted by

Już od XIV w. w Kozienicach, położonych między doliną Wisły a rozległą puszczą, znajdował się zameczek myśliwski. Królowie w asyście dworu przyjeżdżali tu na polowania trwające wiele dni, a nawet tygodni. Murowany pałac zbudowany dla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1775 r to atrakcja Kozienic. Był dwukrotnie przebudowywany. Ciekawym miejscem jest muzeum regionalne urządzone w dawnej wozowni. Zgromadzono w nim eksponaty związane z folklorem i tradycją ziemi kozienickiej. Aktualnie w pałacu mieści się Urząd Miasta, Urząd Skarbowy, Urząd Stanu Cywilnego i muzeum regionalne. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego stoi od 2010 r. ciekawy wielopostaciowy pomnik. Przedstawia Władysława Jagiełłę wizytującego miejsce budowy mostu łyżwowego. Z zapisków kronikarskich wiadomo, że jeszcze w 1409 r. król – „Nakazał zbudować most spoczywający na łodziach”. Na obłożonym kamieniami niewysokim pagórku stoi kompozycja przedstawiająca króla siedzącego na końskim grzbiecie. Uzdę przytrzymuje Zbigniew Oleśnicki (sekretarz królewski) a starosta radomski Dobrogost Czarny z Odrzywołu wręcza Jagielle plany konstrukcji mostowych. Nieco oddalony mistrz Jarosław skłania głowę w ceremonialnym ukłonie. Za jego plecami widoczne są kolejne dwie postacie – to pracujący przy budowie kowal i cieśla. Nieco dalej zrekonstruowano dwa przęsła królewskiego mostu łyżwowego – zwanego teraz pontonowym.

GPS: 51.587492, 21.552683

Nawiguj: https://goo.gl/maps/hoayYcRpVPS3bmnu6

Dodał: Mirosław Górowski

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply