Lamus w Kalinówce Kościelnej

Posted by

Kalinówka Kościelna, to wieś na Podlasiu w powiecie monieckim, w gminie Knyszyn. Tę niewielką wieś warto odwiedzić, gdyż kryje ona kilka bardzo ciekawych zabytków, takich jak barokowy drewniany kościół z 1774 roku, zabytkowy wiatrak z 1924 roku i lamus plebański z 1782 roku.

Czym jest lamus? Pewnie nie raz słyszeliśmy powiedzenie „odłożony do lamusa” więc jest to budynek do magazynowania niepotrzebnych, ale cennych dla nas rzeczy. W czasach kiedy powstawały lamusy, były to osobne budynki w zabudowaniach dworskich pełniące podobną rolę co dzisiejsze magazynki składziki itp.

Lamus w Kalinówce Kościelnej wybudowano prawdopodobnie w 1782 jako budynek należący do zbudowań dworskich i plebani. Budynek jest postawiony na kamiennej podmurówce, na planie kwadratu. Jest to konstrukcja zrębowa, dwukondygnacyjna o powierzchni 180 m2, z dachem krytym trzciną.

Budynek w 1927 roku przeszedł remont i został wtedy odwrócony o 90 stopni. Po II wojnie światowej zabytek uległ pożarowi, który zaprószyli jego lokatorzy, gdyż był używany jako budynek mieszkalny. Na szczęście spłonął wtedy tylko dach i lamus został odbudowany. Dziś mieści się tu ekspozycja etnograficzna stworzona dzięki mieszkańcom Kalinówki Kościelnej.

GPS: 53.38885, 22.92761

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2XFfHfhC1RbQ3Duw6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply