Leśna Huta Szkła Złatna

Posted by

Obiekt w Złatnej to jeden z punktów na „Szklanym szlaku” wyznaczonym w gminie Ujsoły w Beskidzie Żywieckim, u stóp Rysianki i Lipowskiej, nawiązujący do historii działającej tu na przełomie XVIII/XIX wieku huty szkła. Mamy tu pozostałości po piecach o prymitywnej konstrukcji tzw piecy komorowych opalanych węglem drzewnym. Huta będąca własnością Hrabiego Adama Wielkopolskiego, wytwarzała szkło butelkowe i naczyniowe białe i zielone. 
Szlak ma na celu ocalenie od zapomnienia pozostałości po dawnych właścicielach ziem – dynastiach Wielopolskich i Habsburgów.

Przy obiekcie są ciekawe tablice informacyjne opisujące historię, które dodatkowo posiadają specjalną nakładkę z opisem w piśmie Braille’a.

W bezpośredniej okolicy wodospad i kaskady wodne. Stolik i ławeczki. Jest to również początek pierwszej w Polsce „Drogi Światła” wiodącej na Halę Lipowską (kamienie z wyrytymi na nich nazwami stacji, insygniami papieskimi i wizerunkiem Ojca Świętego). Około 300 metrów dalej wiata biwakowa z miejscem na ognisko – ale za zakazem wjazdu – otocznie wiaty obecnie dość zniszczone zębem czasu.

Dojazd drogą asfaltową. Spory parking (szutrowy) – jednak ze względu na to, że to punkt wypadowy na czarny szlak jest dość oblegany przez turystów.

Polska, województwo śląskie, Beskid Żywiecki, gmina Ujsoły, Złatna

GPS: 49.5121, 19.21909

Nawiguj: https://goo.gl/maps/fZmeLMC25fs1HTSZA

Dodała: Renata Lejawka

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply