Libuchora

Posted by

Ukraińska Libuchora jest niesamowitą wioską, położoną w sercu Bieszczadów Wschodnich, w której czas zatrzymał się w miejscu. Położona jest u podnóża Starostyny (1228 m n.p.m.), nad potokiem o nazwie Libuchora. Wieś rozciągnięta jest w długiej dolinie, otoczonej od północy wzgórzem Kruhła, a od południa Jedliną. Stanowi dobre miejsce do wypadów na Starostynę, a także dalej na Pikuj. Libuchora liczy 12 kilometrów długości, a największą jej atrakcją są stare, kryte strzechą zabudowania gospodarskie. Im dalej przesuwamy się w głąb doliny, tym bardziej cofamy się w czasie, obserwując przeszło stuletnie chaty, w których nadal toczy się życie. Wiele osób określa Libuchorę mianem „Żywy skansen” i niewątpliwie jest to prawdą. Starsi mieszkańcy żyją tutaj prawie jak sto lat temu. Wnętrza chat niewiele różnią się od tego, co dziś można oglądać w skansenach. Poza elektrycznością, stojącym telewizorem, i jakimś drobnym sprzętem AGD trudno się zorientować że mamy XXI wiek. Na zewnątrz też niewiele się zmieniło przez ostatnie stulecie, na domach zawieszono jedynie anteny satelitarne. Warto wybrać się tu jak najszybciej, gdyż wieś powoli zmienia swoje oblicze. Nieremontowane stare chaty popadają w ruinę i wypiera je powoli nowa zabudowa. Jedynym mankamentem jest dojazd, ponieważ od której strony byśmy nie próbowali dojechać do Libuchory musimy się liczyć z fatalną drogą, ale na szczęście przejezdną dla auta osobowego. Droga przez wieś również może nastręczyć trochę kłopotów, zwłaszcza w porze deszczowej zamienia się w wielkie błoto, zaś w górnej części wsi jedzie się praktycznie już potokiem.

GPS:

  • 48.92058, 22.9494

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply