Lobeč

Posted by

Lobeč, położony jest w środkowych Czechach w powiecie Melnik. Już od VII do X wieku w tutejszej kotlinie znajdowało się słowiańskie grodzisko, którego umocniona twierdza znajdowała się na zachód od dzisiejszego zamku. Na dnie kotliny, w której rozciąga się miejscowość Lobeč, dawniej znajdowały się trzy stawy. Każdy ze zbiorników wodnych był pod opieką jednego z trzech rybaków, którzy nazywali się: Tchan, Domagost i Vavrata. Cały majątek należał jednak do kapituły z Vyšehradu. Dopiero w 1294 roku kapituła Vyšehradzka wymieniła Lobeč z królem Wacławem II na trzy inne wioski. We wsi zbudowano wtedy zamek, który późniejszym czasie przebudowano na styl barokowy. Obecnie zamek pełni funkcję hotelu i restauracji. Działa tu też 500 letni piwowar, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1600 roku. Jednak po II wojnie światowej Browar Lobeč został zlikwidowany a w zamku powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Piwowar został ponownie wskrzeszony w 2007 roku i od tej pory jest dodatkową atrakcją miejscowości. W Lobeč warto też zobaczyć kościół Podwyższenia Świętego Krzyża z 1352 roku, oraz ciekawą zabudowę zrębową. Drewniane otynkowane budynki nazywano tu chatami w kożuchu.

GPS:

  • 50.4597, 14.66765

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nkmdgsPFk9N2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply