Mokradła Kokkosiou

Posted by

Podczas naszych ostatnich greckich wojaży odkryliśmy przypadkowo bardzo ciekawe miejsce, i o ile translator Google dobrze tłumaczy to miejsce to nazywa się Mokradła Kokkosiou. Na mapach oznaczone jest jako rezerwat przyrody, ale trudno wygooglować jakieś informacje o tym miejscu. Szczątkowe informację można uzyskać z greckich witryn internetowych, więc opiszę tą atrakcję bardziej na podstawie własnych spostrzeżeń. Kokkosiou położone jest na południowy wschód od Koryntu, nad brzegiem Morza Egejskiego. Jest to teren częściowo podmokły, który pierwotnie zajmował powierzchnię 80 akrów, lecz tutejsi mieszkańcy „zabierali” teren mokradłom, osuszali go i budowali na nim nielegalne zabudowania. W wyniku tego działania pozostało już tylko 8 akrów chronionego terenu. Uwagę przykuwa tu wielkie wywierzysko, czyli wydajne źródło wypływające z pobliskiej góry Kakkalio. Niecka z wywierzyskiem jest otoczona murkiem, tworząc coś w rodzaju basenu. Basen ten tworzy coś na wzór rafy koralowej, w krystalicznie czystej wodzie kamienie i skały porośnięte są bujną roślinnością i porostami. Miejsca gdzie z pod ziemi wybija woda, przybierają tu turkusowy kolor. Wszystko to wygląda jak wielkie egzotyczne akwarium, gdyż w tym bujnym wodnym świecie pływają ławice różnokolorowych ryb, a w śród nich ryby przypominające mureny. Z tego co udało mi się wyczytać żyje tu jakiś gatunek ryby endemicznej, która w całej Grecji występuje tylko tutaj. Miejsce jest tak magiczne, że można siedzieć godzinami na tym murku i wpatrywać się w wodę jak w akwarium. Dalej woda słodka i lodowata woda wypływa z niecki zasilając przybrzeżne jeziorka i wpływając po kilkunastu metrach do morza. Kąpiel w tym miejscu jest bardzo orzeźwiająca nawet latem, gdyż źródlane wody skutecznie chłodzą morze w tym miejscu. Być może ze względu na to morski brzeg obfituje w różne ciekawe kolorowe rybki, których nie widziałem w takich ilościach w innych częściach Grecji, więc warto w to miejsce zabrać maskę do nurkowania. Jako ciekawostkę dodam, że tutejsi wędkarze jako przynęty do łowienia ryb w morzu używają wodorosty ze słodkowodnego wywierzyska.

GPS:

  • 37.84268, 23.0159

Nawiguj: https://goo.gl/maps/MF9FciZ14r42

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply