Most kolejowy w Czernicy

Posted by

Tuż za Wrocławiem, podążając w górę Odry możemy napotkać kilka ciekawych miejsc. Jedną z takich atrakcji niedawno opisaliśmy, jest nią wieża widokowa w Kotowicach – https://grupabiwakowa.pl/wieza-widokowa-w-kotowicach. Gdy już tu zawitamy, to z góry na pierwszym planie widać potężny kratownicowy, stalowy most kolejowy. Warto odbyć do niego spacer, lub chociaż podjechać do niego i zobaczyć ten ciekawy zabytek techniki. Most łączy wioski Czernica i Kotowice i nadal kursują po nim pociągi linii Wrocław – Opole. Przeprawa ta do użytku została oddana w 1909 roku jako połączenie Miłoszyc z Brochowem. W 1935 roku most przebudowano, ale podczas działań II wojny światowej został uszkodzony. Do ruchu przywrócono go dopiero w 1959 roku. Obiekt był tłem na planie filmowym znanej polskiej trzy częściowej komedii – Sami Swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć. W 2012 roku miał tu miejsce wypadek, wykoleiły się dwa wagony składu towarowego, ale po miesiącu na moście przywrócono ruch ponownie. 430 metrowy most, ułatwia też trochę życie mieszkańcom, turystom i rowerzystom, gdyż obok toru kolejowego jest kładka, którą pieszo lub rowerem możemy przeprawić się przez Odrę.

GPS:

  • 51.045, 17.22495

Nawiguj: https://goo.gl/maps/yQxxr66bphJ2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

Leave a Reply