Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie

Posted by

Współrzędne GPS:
49.978482086241854, 18.94577671791703
Kraj / województwo:
Polska / Śląskie
Opis atrakcji:

Budynek, w którym mieści się muzeum, powstał na przełomie XVIII i XIX wieku poza murami miasta. Ostatnim właścicielem przed II wojną światową był Żyd Moritz, który prowadził tu zakład mięsny. Zniszczoną kamienicę przed wyburzeniem uratował pierwszy kustosz i dyrektor muzeum Aleksander Spyra oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. W muzeum zgromadzono eksponaty obrazujące dawną technikę drukarską, takie jak: maszyny drukarskie, urządzenia introligatorskie oraz linotyp. W muzeum znajdują się gazety wydawane przez Wojciecha Korfantego, Stanisława Ligonia i Karola Miarkę.

Muzeum zostało otwarte 5 lipca 1985 roku w 140. rocznicę wydania pierwszej polskiej gazety na Górnym Śląsku – „Tygodnika Polskiego Poświęconego Włościanom”, wydawanego w Pszczynie w latach 1845—1846. Autorami scenariusza ekspozycji byli Józef Mądry i Aleksander Spyra. Do 1995 roku muzeum było zarządzane przez działaczy Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. 7 września 1990 roku nadano muzeum imię Wojciecha Korfantego. W 1995 roku obiekt z wyposażeniem przeszedł na własność gminy. W 2001 roku, uchwałą Rady Miejskiej w Pszczynie, opiekę nad muzeum ponownie objęło Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Od 19 października 2006 roku Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W maju 2017 roku zakończył się kolejny, trwający pół roku remont siedziby muzeum. Sfinansowany przez urząd gminy objął: konserwację konstrukcji dachu, wymianę podłóg, stolarki okiennej i modernizację centralnego ogrzewania. Zmieniono również układ ekspozycji.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply