Nowy Zamek Uhyst

Posted by

Współrzędne GPS:
51.367857, 14.509981
Kraj / województwo:
Niemcy / Saksonia
Opis atrakcji:
Pałac położony jest na północnym skraju miasta Uhyst w saksońskim powiecie Görlitz. Znajduje się niedaleko Sprewy, która przepływa przez miasto i graniczy z parkiem krajobrazowym Bärwalder See. Już w XV wieku w Uhyst istniała posiadłość. W XVI wieku Kaspar von Nostitz kazał zbudować zamek, który pozostawał w posiadaniu jego rodziny do czasu kupienia go przez Hansa von Warnsdorf auf Kuhna w 1607 roku. Jego syn sprzedał go Hansowi von Metzradtowi, który w 1626 roku został panem Uhyst. W 1725 r. Friedrich Caspar Graf von Gersdorff potomków Metzradta.

W1738 roku Gersdorff zlecił wybudowanie we wsi Nowego Pałacu według planów włoskiego architekta i uczynił go rezydencją swojej rodziny. W 1745 r. Do Nowego Pałacu przeniosło się wendyjskie seminarium kaznodziei i nauczycieli ze szkołą towarzyszącą, założone w 1730 r. Potem pałac jeszcze kilkukrotnie zmieniał właścicieli, a ostatni Herberta Kluge został zmuszony przez SS do opuszczenia pałacu w czasie II wojny światowej.

Po wojnie w ramach reformy rolnej w 1945 r. został ostatecznie wywłaszczony od rodziny Kluge. Pod koniec lat czterdziestych XX w. przekształcono go w sanatorium płuc, które od 1952 r. zajmowało się głównie leczeniem gruźlicy. Po przemianach ustrojowych zamek wrócił w ręce prywatne, jednak przyszłe przeznaczenie zamku wymagającego renowacji jest nadal niejasne. Obiekt dostępny jest tylko z zewnątrz, swobodnie można też spacerować po pałacowym parku, którym opiekuje się Gmina.

Zobacz na pełnej mapie Nowy Zamek Uhyst

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply