Plaża Bolata

Posted by

Współrzędne GPS:
43.382854, 28.470170
Kraj / województwo:
Bułgaria / Obwód Dobricz
Opis atrakcji:
Ta uważna za jedną z najpiękniejszych plaż Bułgarii wchodzi w skład rezerwatu przyrody Kaliakra. Położona jest w północnej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, w pobliżu miejscowości Balgarevo i dawnej bazy wojskowej. Piaszczysta plaża Bolata jest pochodzenia naturalnego i jest wyjątkowa ze względu na otaczające ją potężne wapienne klify. Skały wapienne na tym obszarze są czerwone z powodu tlenków żelaza w glinie, które wypełniają ich pęknięcia. W wapiennych klifach występuje kilka jaskiń. W jaskiniach Bolata znaleziono pozostałości starożytnej osady i dowody życia z 400 roku pne, a także Krzyż Maltański - dowód handlu Drugiego Królestwa Bułgarii z Wenecją i Genuą. Kanion, który dochodzi do plaży jest terenem podmokłym o dużym znaczeniu dla kilku rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Niewielka rzeka tworzy wąski przełom i wpada do bagna Bolata o powierzchni 23 ha, porośniętego ogromną masą trzcin. Występują tu chronione gatunki czosnku syryjskiego , ropuchy szarej i żółwia kolczastego. Pęknięcia i nisze są ważnymi siedliskami nietoperzy i ssaków stepowych typowych dla tego regionu. Nad plażą przebiega Via Pontica jedna z głównych autostrad powietrznych ptaków wędrownych z całej Europy. W wodach w pobliżu zatoki można również zobaczyć pospolitego delfina. Stroma ścieżka z plaży na północ prowadzi na szczyt wysokiego klifu, w pobliże dawnej bazy wojskowej, z góry rozpościera się piękny widok na całą zatokę. Plaża Bolata jest też naniesiona na naszą mapę jako miejsce biwakowe. Należy jednak pamiętać, że od niedawna w Bułgarii obowiązuje zakaz wjazdu samochodami na plażę i w tym miejscu ze względu na rezerwat jest on egzekwowany. Mimo to można tu stać praktycznie nad samą wodą, granice gdzie można wjechać samochodem wyznaczają tablice w języku bułgarskim.

Zobacz na pełnej mapie Plaża Bolata

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. A jak już będziecie wypoczywać na tej rajskiej plaży to polecam Castello di Kaliakra – 1. piękne miejsce widokowe z ruinami zamku oraz 2. najlepszą kuchnię jakiej miałem okazję spróbować w Bułgarii. Owoce morza i desery zwalają z nóg 🙂 widok z restauracji też.

Leave a Reply