Obóz Jeniecki w Łambinowicach

Posted by

Obóz Jeniecki w Łambinowicach, woj.opolskie

GPS:
– muzeum (od tego proponuję zacząć): 50.546302, 17.569697;
– pomnik martyrologii jeńców wojennych (grób zbiorowy): 50.572428, 17.552239;
– pozostałości po obozie jenieckim: 50.570011, 17.559785;
– cmentarz jeńców wojennych: 50.557805, 17.598594;

Być może nawigacja będzie pchała z obozu do muzeum przez las – NIE JEDZIEMY TAM. Lepiej wrócić do normalnej drogi.

Strona muzeum: http://www.cmjw.pl
Informacje ogólne: https://pl.wikipedia.org/…/Miejsce_Pamięci_Narodowej_w_Łamb…

To w zasadzie 4 miejsca oddalone od siebie o kilka kilometrów. Jeden z obozów jenieckich z czasów II wojny światowej i nie tylko. Był to również obóz przejściowy dla innych więźniów, niekoniecznie żołnierzy, którzy byli później transportowani do docelowych obozów. Np. są dokumenty, zdjęcia i inne rzeczy po ojcu Maksymilianie Kolbe, którego przedstawiać nie trzeba. Był w tym obozie zanim wylądował w Oświęcimiu.

W skrócie:
W czasie II wojny światowej był to faszystowski obóz jeniecki, gdzie w bezpardonowy sposób wykańczano żołnierzy polskich a szczególnie radzieckich. Ja wiem, że żołnierze spod czerwonej gwiazdy za dobrze się nie kojarzą, ale akurat Ci zostali w szczególny sposób skatowani i zagłodzeni, bez możliwości korzystania z jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz.
Pod koniec wojny, Niemcy uciekając przed zbliżającymi się wojskami Armii Czerwonej, pozostawili jeńców radzieckich i uciekli, w nadziei że Armia Czerwona ich uratuje. Okazało się jednak, że Armia Czerwona się zatrzymała na kilka miesięcy i jeńcy wymarli śmiercią głodową, tam gdzie leżeli. Kilku z nich przeżyło ale po powrocie do ZSRR zostali natychmiast postawieni w stan oskarżenia i skazani za zdradę narodu, za to że dali się pojmać…
Żołnierze, którzy zmarli przed przybyciem Armii Czerwonej pochowano w mogile zbiorowej, pod pomnikiem. Żołnierze, którzy umierali w czasie funkcjonowania obozu są pochowani na cmentarzu jeńców wojennych nieopodal, kilka kilometrów dalej.
Proponuję rozpocząć od zwiedzenia muzeum. Zwiedzanie bez przewodnika jest całkowicie bezpłatne. Płacimy tylko za przewodnika i proponuję z tego skorzystać bo nie są to ludzie „z ulicy po przeszkoleniu” ale np. ja trafiłem na człowieka z tytułem dr przed nazwiskiem, który robił doktoryzację właśnie na podstawie informacji z tego miejsca. Wiedza jaką oni mają jest fascynująca nawet dla nie-historyków ale również straszna. Być może uda się załatwić przewodnika „z marszu” ale proponuję zadzwonić do muzeum i się umówić kilka dni wcześniej. Naprawdę warto.

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ntWtPmPzXC12

Dodał: Daniel Szymków

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply