Pałąc w Komorowicach

Posted by

W województwie dolnośląskim, w Komorowicach w powiecie Strzelińskim w 1529 roku został wybudowany dwór dla Melchiora Hirscha von Kaltenbrunna. Kilka lat później, bo w 1566 roku został rozbudowany o kolejne skrzydło po wschodniej części, a cztery lata później o zachodnie skrzydło. Kolejna przebudowa obiektu miała miejsce w 1700 roku, kiedy to pałac zyskał korytarze z arkadami. N styl francuskiego neobaroku został przebudowany w 2. poł. XIX w. Jako ciekawostkę można dodać, że znajdował się tu piękny gabinet hebanowy z elementami z kości słoniowej z XVII w., przywieziony tu z pałacu w Szczodrem.

Po II wojnie światowej pałac wraz z folwarkiem znacjonalizowano i mieścił się tu Ośrodek Szkoleniowy Hodowców Owiec. Państwowa firma w tym czasie przeprowadziła kilka napraw i remontów, ale zniknęło wtedy oryginalne wyposażenie pałacu. Zachowały się jedynie renesansowe detale i zdobienia. Po upadku ustroju socjalistycznego obiekt stał kilka lat opuszczony, a obecnie należy do prywatnej spółki. Jest w niezłym stanie, ale gorzej wyglądają zabudowania folwarczne. Z zewnątrz jest swobodny dostęp i możemy sobie obejrzeć zabytek z każdej strony.

GPS: 50.71859, 16.98499

Nawiguj: https://goo.gl/maps/b1JUxVUop9PtHkDEA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply