Pałac w Nakle

Posted by

Pałac Bystrzonowskich został wybudowany w latach 1770-1780, znajdziemy go w Dolinie Pilicy, w Nakle, w województwie śląskim. Budowniczym pałacu był hrabia Kajetan Bystrzanowski, którego dziełem była budowla w stylu barokowo- klasycystycznym, projektu znanego architekta Jana Ferdynanda Naxa. Przez wieki majątek pozostawał w rodzinie Bystrzanowskich, dopiero około 1839 roku przejął go Michał Zbijewski, żonaty z córką Bystrzanowskiego, Teresą. Za ich czasów pałac przebudowano, lecz ich syn Jan sprzedał pałac i dobra Anglikowi hrabiemu Mohl. Po jego śmierci pałac przeszedł ponownie w ręce polskich rodzin, w 1911 roku majątek nabyli bracia Borkowscy, a do wybuchu II wojny światowej rezydowała tu rodzina Komorowskich. Po wojnie tradycyjnie pałac znacjonalizowano i przekształcono na technikum rolniczemu, a później na dom dziecka. Po upadku komunizmu powrócił w ręce prywatne, ale dopiero trzeci właściciel podjął się remontu budynku i urządził w nim hotel. Pałac otacza ciekawy XVIII wieczny park o powierzchni 8,8 ha, z ciekawymi okazami drzew. Kilkadziesiąt metrów od pałacu w kierunku wschodnim położony jest ciekawy budynek rządcówki, wybudowanej na przełomie XVIII i XIX w.

GPS:

  • 50.65162, 19.72719

Nawiguj: https://goo.gl/maps/vaBRiHpCFNs

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply