Park Tańczących Niedźwiedzi

Posted by

Pewnie mało kto słyszał o tej bułgarskiej atrakcji. Park Tańczących Niedźwiedzi położony jest w Górach Riła, na jej południowych stokach w miejscowości Belitsa. Park o powierzchni 120 000 mkw znajduje się na wysokości od 1200 do 1 345 m n.p.m. Został założony przez fundację „Cztery Łapy” i „The Brigitte Bardot Foundation for the Welfare and Protection of Animals” w celu ratowania bestialsko traktowanych niedźwiedzi cyrkowych i niedźwiedzi tresowanych przez cygańskich treserów. Metody tresury były bardzo okrutne, zwierzętom przebijano nosy i przyczepiano do nich łańcuchy, uczono je tańczyć na rozgrzanych blachach, by potem na dźwięk instrumentu myślały, że będą ich parzyły stopy i zaczynały przebierać nogami, publiczność wtedy myślała, że tańczą. By były mniej groźne wyrywano im pazury. Wykupione z niewoli w Parku Tańczących Niedźwiedzi znalazły w końcu swój azyl i spokój. Niedźwiedzie nie są już w stanie poradzić sobie samodzielnie na wolności, dlatego parkowi wolontariusze opiekują się nimi i pozwalają im na normalne życie. Mają tu wielką przestrzeń naturalnego górskiego terenu, lasy, łąki, potoki i oczka wodne i mogą tu godnie spędzić resztę swojego trudnego życia. Pomimo tak dobrych warunków, w oczach tych tak pokrzywdzonych przez los widać tylko smutek.  Park otworzono w 2000 roku i wpuszczono pierwsze trzy niedźwiedzie, obecnie jest już ich około 30. W parku wytyczono kilka tras spacerowych z których możemy podglądać niedźwiedzie w ich naturalnych warunkach, oczywiście jesteśmy odgrodzeni od nich płotem i drutami pod napięciem. Wstęp do parku jest darmowy, ale warto wrzucić tu jakąś darowiznę do tutejszej skarbonki, bo to szczytny cel. Niestety droga dojazdowa do ośrodka nie jest w najlepszym stanie i każdy musi sobie sam ocenić czy da radę swoim kamperem tam dojechać. Ponoć ruszył już jej remont, ale na jakim jest etapie nie wiem.

GPS:

  • 42.03106, 23.58265

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply