Peștera Dâlbina

Posted by

Jaskinia Dâlbina położona jest w w rumuńskich Górach Trascău, należących do Karpat Zachodnio-rumuńskich, zwanymi też Apuseni. Dâlbina znajduje się w potężnym zagłębieniu, objętym rezerwatem Vânătările Ponorului w sąsiedztwie Wodospadu też o nazwie Vânătările Ponorului. Ma on łączną wysokość 80 metrów – https://grupabiwakowa.pl/cascada-vanatarile-ponorului. Jaskinia jest jednocześnie ponorem odprowadzającym pod ziemią wody strumienia Valea Poienii, który tworzy tu wodospad. Wody strumienia płyną podziemną rzeką do sąsiedniej jaskini Huda lui Papara – https://grupabiwakowa.pl/jaskinia-huda-lui-papara w wiosce Sub Piatră. Podczas dużych opadów do jaskini wpływa sporo gałęzi, kamieni i błota, co powoduje, że ponor czasami się zatyka i w jaskini oraz dolinie tworzy się tymczasowe jezioro. Wtedy jaskinia jest niedostępna, w normalnych warunkach mając latarkę możemy pokusić się na jej eksplorację. Dâlbina to jaskinia składająca się z jednego dużego pomieszczenia bez spektakularnych formacji. Wejście do niej ma 6 metrów szerokości i zwęża się ku górze. Dostęp do niej przegradza próg skalny, który nie jest jakoś trudny do pokonania. Jaskinia była zamieszkana od czasów prehistorycznych. Odkryto tu ślady kultury z późnej epoki brązu. Zbadał ją i skatalogował Viorel Roru Ludusana w 1982 roku. Do Jaskini i wodospadu dojdziemy znakowanym szlakiem turystycznym z osady pasterskiej Valea Poienii, do której dojedziemy wąskim asfaltem – https://grupabiwakowa.pl/valea-poienii.

GPS:

  • 46.37077, 23.45967

Nawiguj: https://goo.gl/maps/wS9Db9qvwPq

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply