Połonina Wetlińska

Posted by

Połonina Wetlińska jest najczęściej odwiedzanym masywem w Bieszczadach. Kilku kilometrowa połonina posiada kilka wierzchołków, najwyższy z nich Roh osiąga wysokość 1255 m n.p.m. W południowej części Połoniny Wetlińskiej znajdziemy słynne schronisko Chatka Puchatka – https://grupabiwakowa.pl/chatka-puchatka/. Przejście połoniny nie nastręcza większej trudności i zajmie nam 3-4 godzin, chyba, że będziemy dłużej rozkoszować się pięknymi widokami. Trasa przez wetlińską może być trudna do przejścia zimą lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Należy pamiętać, że miejsce to jest na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i poruszać możemy się tylko po znakowanych szlakach turystycznych. Graniom prowadzi Główny Szlak Beskidzki koloru czerwonego, a dotrzeć na górę możemy wieloma szlakami z różnych miejscowości. Z Jaworca i Górnej Wetlinki czarnym szlakiem, czerwonym ze Smereka i Brehów, oraz żółtym z Wetliny, Zatwarnicy i Przeł. Wyżnej. Według mnie najbardziej optymalnym wariantem przejścia Połoniny Wetlińskiej jest pozostawienie samochodu w Wetlinie. Z tej miejscowości bez problemu złapiemy busa na Przeł. Wyżną, skąd żółtym szlakiem szybko wejdziemy do schroniska. Dalej poruszamy się czerwonym szlakiem do Przeł. Orłowicza. Z tego miejsca żółtym szlakiem zejdziemy do Wetliny, gdzie zostawiliśmy samochód. Będąc na Przeł. Orłowicza warto jeszcze podejść kawałek dalej czerwonym szlakiem i zdobyć widokowy szczyt Smereka, którego niższy wierzchołek wieńczy metalowy krzyż.

GPS:

  • 49.17295, 22.51596

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply