Pomnik przyrody różanecznika

Posted by

Miejsce warte zobaczenia szczególnie na przełomie maja i czerwca. Pośrodku sosnowego lasu natrafiamy na zdziczały ogród, który w tym okresie wspaniale odbija się od zieleni lasu kwitnącymi rododendronami.
Miejsce to jest uznane jako stanowisko pomnikowe różanecznika katawbijskiego i jest objęte ochroną.

Historia tego miejsca sięga początków XX w. Wtedy właściciel pobliskich pałaców, w Kochcicach i oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów Pławniowicach, Ludwig von Ballestrem, w tym miejscu założył matecznik roślin egzotycznych, z którego krzewy były przesadzane do przypałacowych parków.
Nad pobliskim stawem Brzoza znajdował się kiedyś drewniany dworek myśliwski oraz kościół. Dworek został w latach 50 XX w. przeniesiony do Chorzowskiego Parku, gdzie niestety spłonął a kościół przeniesiony do pobliskiej wsi Pawełki.

Do rododendronów nie ma dojazdu samochodem (miejsce położone w lesie). Najlepiej dojechać tam na rowerze lub zrobić sobie spacer. Do pokonania mamy około 3 km przez las, niezależnie z którego miejsca wyruszymy. Najbliżej z Pawełków (50.748090 , 18.684330) Lubockiego (50.732060 , 18.73.7710) Braszczoka (50.761330 , 18.766980).

GPS: 50.75311, 18.7209

Dodał: Adam Jeziorski

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply