Praděd

Posted by

Pradziat, to najwyższy szczyt Wysokiego Jesionika (czes. Hrubý Jeseník), a zarazem najwyższy szczyt czeskich Moraw Sudetów Wschodnich i piatym co do wysokości w całych Czechach. Jego wysokość to 1491 m n.p.m., szczyt wieńczy 162 metrowa wieża przekaźnikowa, powstała ona w miejscu dawnej, kamiennej, która okazała się być niewystarczająca. W nowej wieży oprócz przekaźników znajdziemy stację meteorologiczną, przeszklony taras widokowy, restaurację i hotel. Z tarasu widokowego, przy dobrej widoczności widać pasmo Karkonoszy, a nawet Tatry. Najciekawszą pieszą trasą na szczyt jest na pewno szlak Doliną Białej Opawy, który już mamy opisany – https://grupabiwakowa.pl/dolina-bialej-opawy. Bardziej leniwi mogą podjechać w pobliże szczytu na przełęcz Hvězda z miejscowości Karlová Studánka. Ruch na tym odcinku, ze względu na wąską drogę odbywa się wahadłowo. Z parkingu na przełęczy odchodzą też autobusy do Karlovej Studánki. Kolejną atrakcją na szczycie, jest możliwość wypożyczenia hulajnogi i zjazd nią, zamkniętą dla ruchu asfaltową drogą, do wspomnianej przełęczy Hvězda. Oprócz tego znajdziemy tu gęstą sieć szlaków i ścieżek rowerowych, zimą jest to miejsce chętnie odwiedzane przez narciarzy. Jako ciekawostkę można dodać, że końcówka masztu wieży na Pradziadzie jest najwyżej położonym punktem stałym w całych Sudetach. Osiąga on wysokość 1638 m n.p.m., jest więc 36 m wyżej niż szczyt Śnieżki i kilkanaście metrów niż najwyższy punkt Obserwatorium Wysokogórskiego IMGW na Śnieżce, znajdujący się na wysokości 1620 m n.p.m.

GPS:

  • 50.08311, 17.23093

Nawiguj: https://goo.gl/maps/VULYxgNAfKw

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply