Punkevní jeskyně

Posted by

Jaskinia Punkva znajduje się w Czechach na terenie Morawskiego Krasu na obszarze chronionym Vývěry Punkvy. Długość całego systemu jaskiń wynosi tutaj 35 km i jest jedną z największych tego typu atrakcji w Czechach. Jaskinia została odkryta w 1723 roku. Dopiero prawie po 200 latach w 1909 roku odkryto przejście do zapadliska Macoch – https://grupabiwakowa.pl/propast-macocha/, a jeszcze później zalaną część jaskini zwaną Makrą Drogą. Dziś całość możemy zobaczyć podczas naprawdę fajnej wycieczki systemem jaskiń. Wejście do jaskini znajduje się w Dolinie Punkvy, ale nie dojedziemy tu samochodem, możemy go zostawić na parkingu powyżej zapadliska Macocha i zjechać do jaskini kolejką linową, lub zaparkować w miejscu Skalní Mlýn i dojść pieszo doliną, lub skorzystać ze specjalnej kolejki wożącej turystów. Pierwsza część jaskini prowadzi tzw Suchą Drogą, gdzie możemy oglądać piękne formacje naciekowe. Następnie skalnymi korytarzami dochodzimy na dno zapadliska Macocha, z dołu to miejsce robi również niesamowite wrażenie jak i z góry. Wchodzimy znowu pod ziemie i dalszą część drogi pokonujemy łódką, gdyż dalej jaskinia jest zalana wodą, jest to wywierzysko, czyli źródło, którego poziom regulowany jest na zewnątrz niewielką zaporą, by trasa była zawsze spławna. Podczas pokonywania odcinka wodnego jest jeszcze jedna przerwa i zwiedzanie bocznego systemu korytarzy, z piękną komnatą ozdobioną jeszcze piękniejszymi naciekami.

GPS:

  • 49.371, 16.72604

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2nxuowcqP9N2

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply