Rezerwat Dealul Sării

Posted by

Rezerwat Dealul Sării, czyli Solne wzgórza i kanion, położony jest w Rumunii, nieopodal miejscowości Praid, na terenie Transylwanii, w regionie zamieszkanym przez szeklerską mniejszość węgierską. Rezerwat o powierzchni 66 hektarów jest bardzo ciekawy i spektakularny, najciekawsza jego część, to Solny Wąwóz położony w południowo-zachodniej części rezerwatu nad rzeką Corund. Wychodnie skalne położone są tu bezpośrednio nad tutejszą kopalnią soli – https://grupabiwakowa.pl/kopalnia-soli-salina-praid, a przy wejściu na jego teren możemy zobaczyć stary kopalniany szyb Elżbiety. Solny wąwóz i otaczające go solne wzgórza wyrzeźbiła tutejsza rzeka i erozja, dokładnie tak samo jak w przypadku zjawisk krasowych, zresztą tutejsze procesy nazywa się krasem solnym. Z daleka miejsce to nawet przypomina wapienne góry i doliny. Oprócz erozji działa tu też zjawisko halokinezy, które wypycha pokłady soli ku górze. Oprócz tego możemy też zobaczyć tu kilka solankowych źródeł, a nawet ponory i jaskinie, w których słone potoczki wpadają z powrotem pod ziemię. Zjawisko erozji i wypychania solnych skał trwa do dziś, więc krajobraz i wygląd tego miejsca ciągle się zmienia, będąc tu ponownie, za każdym razem możemy więc odkryć coś nowego.

GPS: 46.54215, 25.11238

Nawiguj: https://goo.gl/maps/GHcGKikwRNU2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply