Sanktuarium Świętej Rozalii

Posted by

GPS 38.168284, 13.351576

Lokacja: Włochy, Sycylia, Palermo

Data pobytu: Grudzień 2018

Sanktuarium Świętej Rozalii to główna atrakcja znajdującej się pomiędzy Palermo a Mondello góry Monte Pellegrino. Święta Rozalia jest patronką Palermo, która wedle legendy poświęcając życie ocaliła miasto od zarazy w 1624. Jej Sanktuarium jest główną destynacją pielgrzymkową na Sycylii, warto jednak tu zajrzeć nie tylko z powodów religijnych. Sanktuarium znajduje się blisko szczytu Monte Pellegrino wznoszącego się nad Palermo. Tym co czyni je wyjątkowym jest wykorzystanie naturalnej jaskini w zboczu góry jako kaplicy. Sam budynek wkomponowany jest w zbocze góry bez żadnego jej naruszania, wiedzie do niego system schodów, po drodze mamy pomnik i fontannę, zaś w środku możemy wejść do rzeczonej niewielkiej kaplicy, w której oprócz ołtarza znajduje się również symboliczny grób Świętej zawierający kilka jej relikwii. Oprócz tego w samym budynku możemy zwiedzić też małe niby-muzeum poświęcone historii samego sanktuarium. W niedziele w kaplicy odbywają się msze święte, jednak ze względu na jej niewielki rozmiar może być problem się na nie dostać, zwłaszcza w sezonie turystycznym, wiec jeśli ktoś bardzo chce to warto przyjechać z bardzo dużym wyprzedzeniem by być przed pozostałymi chętnymi.

Wstęp na atrakcję jest darmowy, wystawione są skarbonki na dobrowolne ofiary dla chętnych. W najbliższej okolicy sanktuarium mamy kilka straganów z dewocjonaliami i typowymi pamiątkami turystycznymi, jak magnesy, pocztówki, kubki, koszulki etc, oraz jedną restaurację, jednak jej poziom nie zachwyca – typowa knajpka pod turystów, którzy nigdy tu nie wrócą, więc nie trzeba trzymać poziomu i dbać o klienta.

Pod Sanktuarium znajduje się duży asfaltowy plac z darmowymi miejscami parkingowymi, więc nie powinno być problemu z zostawieniem auta. Wyjątkiem są ważne święta kościelne, wtedy wielu mieszkańców Palermo udaje się do Sanktuarium, uruchomiona zostaje dużo częstsza niż na codzień komunikacja autobusowa (normalnie autobus jeździ raz na 1.5h, w wybrane dni co 20 minut), a sam parking zostaje zamknięty dla samochodów prywatnych. Jeśli więc chcemy wziąć udział w celebracji podczas oficjalnego święta pozostaje nam tylko dojazd transportem publicznym.

Dotarcie pod sanktuarium, poza dniami świątecznymi, jest dozwolone dla zmotoryzowanych i nie ma się gdzie zgubić po drodze – z Palermo wiedzie tutaj tylko jedna droga, Via Bonanno Pietro, warto jednak mieć na uwadze, że jest ona bardzo stroma, wąska i pełna ostrych nawrotów o 180 stopni, dlatego o ile samochodem osobowym przy odpowiedniej dozie ostrożności da się dojechać bez większych problemów, to jeśli jedziemy camperem, dużym vanem czy autem z przyczepą kempingową, to może być lepiej zostawić je na dole w Palermo, a na samą górę i do sanktuarium dojechać miejskim autobusem.

Nawiguj: https://goo.gl/maps/CUR2snGyTc567gr79

Dodał: Piotr Kielar

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply