Śnieżna Droga – Snøvegen/Aurlandsvegen

Posted by

 1. GPS: 61.007680, 7.331603
 2. Nazwa miejsca: Śnieżna Droga – Snøvegen/Aurlandsvegen
 3. Kraj: Norwegia
 4. Rodzaj miejsca: parking na pustkowiu
 5. Okolica: górzysta
 6. Rodzaj nawierzchni miejsca: asfalt lub trawa
 7. Dojazd drogą: asfalt
 8. Dla pojazdów: wszystkich pojazdów, o ile się najpierw wdrapią na tę wysokość
 9. Ilość miejsca: na wiele pojazdów
 10. Infrastruktura: kosz na śmieci, wc
 11. Ognisko: nie wiem
 12. Opał: nie
 13. Możliwość rozbicia namiotu: tak
 14. Niedogodności: raczej zimna okolica
 15. Zalety lub wady: piękne widoki, odludzie
 16. Zasięg i internet: jest, ale być może nie wszędzie
 17. Lipiec 2018

Snøvegen – piękne miejsce (jak się lubi pustkowia), jedna z naszych lepszych miejscówek w Norwegii. Podaję GPS na parking z wc, ale możliwość noclegu jest na całej Śnieżnej Drodze (długa 47 km). Łatwiej stanąć kamperem, trudniej znaleźć miejsce, gdzie zmieści się i samochód, i da się rozbić namiot – ze względu na kamienisty grunt, co widać na zdjęciach. Oczywiście, można zanocować na parkingu. Ciekawiej moim zdaniem jednak jest przenocować gdzieś przy drodze, z uwagi na to, że wtedy jesteśmy praktycznie sami „po horyzont”. Na jednym ze zdjęć, które robiłam z oddali, widać nasz samochód i namiot, a hen, dalej stoi jeden kamper.

Trudność kierowcom nie obeznanym z jazdą w górach może sprawić dotarcie do Śnieżnej Drogi. Bardziej stromy i kręty podjazd jest chyba od strony Aurlandsvangen niż od Laerdal, ale może tak mi się tylko wydaje, bo w Aurlandsvangen wjeżdżaliśmy pod górę. Droga ma swoje darmowe atrakcje, opisane na grupabiwakowa.pl jako Aurlandsfjellet (punkt widokowy na fjord, artystyczna instalacja – jaskinia z niespodzianką). Dodatkowe atrakcje w pobliżu, to możliwość przejechania się długim, 24 km tunelem Laerdal, o ile ktoś chciałby wrócić z powrotem do miejsca, z którego wjechał na Śnieżną Drogę. Droga przez tunel jest drogą alternatywną dla Śnieżnej. Z pobliskiego Flåm – turystyczne, zatłoczone miasteczko – można wybrać się na widokową przejażdżkę pociągiem Flåmsbana do Myrdal i z powrotem. Cena biletu w tą i z powrotem mała nie jest, bo ok. 250 zł za dorosłą osobę. Lonely Planet w 2014 uznał tę trasę za najpiękniejszą podróż kolejową na świecie (tak piszą na stronie Flåmsbany).

Dodała: Beata Kamieniarz

Zobacz na pełnej mapie Śnieżna Droga – Snøvegen/Aurlandsvegen

 

 

 

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply