Stawa Młyny i falochron w Świnoujściu.

Posted by

Stawa Młyny, to charakterystyczny dla Świnoujścia znak nawigacyjny w kształcie wiatraka. Usytuowany jest na mniejszym, 250 metrowym falochronie, przy ujściu Świny do Bałtyku. Ma wysokość 10 metrów a na jego szczycie znajduje się pulsujące światło, ułatwiające nawigację statkom, wpływającym do tutejszego portu. Jest to zarazem symbol Świnoujścia, który znalazł się też na oficjalnym logotypie miasta. Stawa Młyny, jak i sąsiedni falochron, jest ulubionym miejscem spacerów turystów i mieszkańców Świnoujścia. Budowę pierwszego falochronu w Świnoujściu rozpoczęto w 1818 roku z inicjatywy króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Budowa trwała 5 lat i zużyto na nią ponad 60 tysięcy metrów sześciennych, a więc około 120 tysięcy ton kamieni narzutowych. Dłuższy falochron „wschodni” ma szerokość 7 metrów i wychodzi w morze na odległość 1000 metrów, choć jego całkowita długość to 1200 m. Oba falochrony są dostępne dla turystów, niedostępny natomiast jest trzeci falochron, który powstał w latach 2013-2014. Jego budowę wymusiła budowa wielkiego Gazoportu. Ten falochron osłonowy jest najdłuższym falochronem w Europie, całkowita jego długość to 2974,30 metrów z czego 1,4 km wcina się w morze.

GPS:

  • 53.9309, 14.27916

Nawiguj: https://goo.gl/maps/u7epSoAj3CP2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply