Świebodzice

Posted by

Świebodzice, to miasteczko na Dolnym Śląsku, w Sudetach, na skraju Książańskiego Parku Krajobrazowego. Warto poświęcić godzinkę, by się przejść po starej części miasta, gdyż może ono poszczycić się kilkoma ciekawymi zabytkami. Najbardziej interesujący nas rejon otaczają mury miejskie, które pochodzą pochodzą najprawdopodobniej z XV w. Pierwotnie miały one 10 baszt i trzy bramy wjazdowe.

Gdy miniemy mury to na rynku możemy zobaczyć ratusz, który wraz z otaczającymi go kamieniczkami datowany jest na przełom XVIII i XIX w. Warto zobaczyć też trzy kościoły będące w ścisłym centrum Świebodzic – Kościół św. Mikołaja z XIII w., Kościół św. Piotra i Pawła z lat 1776 – 1779 i Kościół św. Franciszka z XII wieku. Natomiast ruiny kościółka św. Anny uważane są za najstarszy zabytek miasta, ta romańska budowla datowana jest na XI w.

W pobliżu centrum znajdziemy też Pałac Seidlów zbudowany w l. 1858–1875 – XIX w., obecnie pełniący funkcję domu pomocy społecznej i będący siedzibą zgromadzenia zakonnego Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Warto też odwiedzić tutejszy cmentarz z ciekawymi starymi grobowcami i mauzoleum rodziny von Kramstów. Świebodzice to też dobry punkt wypadowy do Zamku Książ, oraz Książańskiego Parku Krajobrazowego z ciekawymi wąwozami Pełcznicy i Szczawnika.

GPS: 50.85986, 16.31984

Zobacz na pełnej mapie Świebodzice

Dodał: Irek Jozwik

 

 

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply