Synagoga chasydów ze Słonima w Krynkach

Posted by

Współrzędne GPS:
53.262940, 23.771811
Kraj / województwo:
Polska / podlaskie
Opis atrakcji:

Krynki to niewielkie miasteczko na Wysoczyźnie Białostockiej, w województwie podlaskim i powiecie sokólskim. Już od początku XVI wieku zaczęli osiedlać się tu Żydzi, dzięki nim miasto zaczęło się szybko rozwijać. Nie dziwi więc, że pozostało tu po nich wiele pamiątek, jedną z nich jest Synagoga chasydów ze Słonima. Znajdziemy ją przy ulicy Czystej 10, jest jedną z nielicznych zachowanych wolno stojących bożnic chasydzkich w Polsce.

Synagogę zbudowano w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy chasydów ze Słonimia. Byli to zwolennicy cadyków z dynastii Weinbergów. W 1880 synagoga poważnie ucierpiała w pożarze, ale dosyć szybko została wyremontowana. Po wkroczeniu wojsk hitlerowskich w 1941 roku wnętrze synagogi zostało zdewastowane. Po II wojnie światowej z braku wiernych nie była już użytkowana i została zamieniona na magazyn skór. Po upadku PRL-u została sprzedana i jest własnością prywatną.

Świątynia jest murowanym budynkiem na planie z jednopiętrową przybudówką, która mieściła kiedyś babiniec. W jednym z pomieszczeń znajdowała się również szkoła talmudyczna założona w 1903 roku. Dziś zachował się już tylko częściowo zewnętrzny wystrój budowli. W 2000 synagoga została ona wpisana do rejestru zabytków.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply