Synagoga Kaukaska w Krynkach

Posted by

Współrzędne GPS:
53.264859, 23.770999
Kraj / województwo:
Polska / podlaskie
Opis atrakcji:

Krynki to niewielkie miasteczko na Wysoczyźnie Białostockiej, w województwie podlaskim i powiecie sokólskim. Już od początku XVI wieku zaczęli osiedlać się tu Żydzi, dzięki nim miasto zaczęło się szybko rozwijać. Nie dziwi więc, że pozostało tu po nich wiele pamiątek, jedną z nich jest Synagoga Kaukaska. Jej nazwa wzięła się od jej lokalizacji w biednej dzielnicy żydowskiej zwanej Kaukaz.

Synagogę zbudowano w 1850 roku dla miejscowych grabarzy, toteż służyła też jako centralna synagoga. Oczywiście podczas II wojny światowej synagoga została zniszczona przez Niemców, a po wojnie opuszczona. W 1955 roku przebudowano ją na kino, zamurowano wtedy sporą część okien. Dziś działa tu Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, który planuje też, aby synagoga pełniła funkcje kulturalne, była miejscem organizacji wystaw i spotkań dla mieszkańców Krynek.

Synagoga jest budynkiem murowanym, wzniesionym na planie kwadratu, w stylu mauretańskim. Nakryta jest czterospadowym dachem. Nie zachowała się do dziś przybudówka po zachodniej stronie pełniąca rolę przedsionka i babińca. Częściowo zachowały się natomiast elementy wystroju zewnętrznego. Obiekt znajduje się w rejestrze zabytków od 1966 roku.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply