Szczebrzeszyn

Posted by

Szczebrzeszyn to miasteczko w województwie lubelskim, leżące nad rzeką Wieprz, na Roztoczu. Prawa miejskie otrzymał już w 1352 roku. Krzyżowały się tutaj historyczne szlaki handlowe. Obecnie miasto znane jest głównie za sprawą wiersza Jana Brzechwy „ W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…” Chrząszcz, a właściwie świerszcz, stał się symbolem i atrakcją miasteczka. Pierwszy jego pomnik stoi na Rynku przed ratuszem, a drugi u podnóża Góry Zamkowej.  Kiedyś miasteczko było wielokulturowe. Możemy więc zwiedzić synagogę i kirkut, cerkiew i kościół. Na zachód od miasta – rozciąga się pełen wąwozów lessowych Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Wytyczono w nim ścieżki spacerowe oraz szlaki rowerowe i piesze. 


W Szczebrzeszynie od kilku lat organizowany jest również Festiwal Stolica Języka Polskiego, na którym czytelnicy spotykają się z pisarzami.  O tym wszystkim, zainteresowani na ogół wiedzą, ale jest jeszcze coś nowego, miejsce, które zostało otwarte w sierpniu bieżącego roku. Jest to Muzeum Starych Zegarów. Mieści się ono w budynku Urzędu Miasta, od strony ulicy Partyzantów. Powstało dzięki panu Leszkowi Dudzie, który przekazał miastu swoją kolekcję. Liczy ona ponad 300 eksponatów, wyłącznie zegarów typu szwardzwaldzkiego. Warto odwiedzić, zobaczyć. Polecamy.

GPS:

  • 50.6948, 22.97864

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ui3UzNUrUb62

Dodała:

Izabella Mirosław Bukowscy

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply