Teleférico de Benalmádena

Posted by

Teleférico de Benalmádena to kolejka linowa znajdująca się na Costa del Sol, 2-4 osobowe wagoniki w przeciągu 15 minut wwożą nas na jeden z najwyższych szczytów Słonecznego Wybrzeża. Przejażdżka zajmuje ok 10 minut w jedną stronę, zaś na szczycie mamy kilka atrakcji do wyboru. W pierwszej kolejności niedaleko górnej stacji znajduje się Ogród Orłów, gdzie zależnie od sezonu raz lub dwa razy dziennie odbywają się pokazy dzikiego ptactwa (poza pokazami ptaki też można normalnie oglądać, o ile akurat nie schowają się do domku). Jednak główną atrakcją są tu trzy punkty widokowe z jednymi z najlepszych widoków na całe Costa del Sol. Do dwóch niższych punktów umieszczonych na wschodnim i zachodnim zboczu góry można dojść w 5 minut, natomiast dojście do najwyższego punktu wymaga około 20-30 minutowego spacerku bardzo łatwym szlakiem górskim (jednak ze względu na dużą ilość dość ostrych kamieni raczej warto ze sobą zabrać odpowiednie obuwie). Widok z najwyższego punktu widokowego zapiera dech w piersiach. Przy dobrej pogodzie (a o tą nie trudno, pamiętajmy że na Costa del sol jest średnio 330 dni słonecznych w roku) mamy widok na sporą część Andaluzji, na zachodzie możemy zobaczyć kontury Gibraltaru, zaś na wschodzie widać ośnieżone szczyty Sierra Nevada.

Dla osób podróżujących ze sprzętem rowerowym i lubiących aktywny wypoczynek – do wagoników można zabrać (za dodatkową opłatą) rowery, zaś ze szczytu wiodą dwie popularne trasy downhillowe, można też, jeśli downhill jest dla nas zbyt ekstremalny, pojechać szlakiem rowerowym po graniach Costa del Sol. Jeśli ktoś woli trekking to zamiast kolejki można na szczyt wejść (z Benalmádeny zajmuje to ok 2-2.5h w górę i 1.5h w dół), jeśli nie korzystamy z kolejki to wstęp do Ogrodu Orłów i punktów widokowych jest bezpłatny (opłata jest tylko za kolejkę), jednak nie jest to jakiś spektakularnie interesujący szlak górski i jak dla mnie jest to trochę strata czasu – fajne widoki są i tak tylko na szczycie. Jeśli interesuje nas trekking górski, to w Andaluzji znajdziemy wiele dużo ciekawszych szlaków, zwłaszcza jeśli oddalimy się od wybrzeża.

Bilet na Teleférico dla jednej osoby kosztuje kilkanaście EUR za podróż w dwie strony, dostępne są też pakiety rodzinne. Pod Teleférico znajduje się bardzo dużo miejsc parkingowych – mamy kilka sporych płatnych parkingów, możemy też zatrzymać się na niedalekim osiedlu.

Do Teleférico możemy się udać specjalnie na 2-3 godzinną atrakcję, jak i przy okazji innego zwiedzania. Z Malagi jest tu rzut beretem (niecałe 20 km) i bardzo przyjemny dojazd (zarówno autostradą jak i wybrzeżem), możemy też zatrzymać się tu przy okazji zwiedzania samej Benalmádeny, słynnej pobliskiej plaży Bil Bil czy niedalekiego Delfinarium – z wszystkich tych miejsc będziemy mieć tylko 1-2 km do celu. To też imho obowiązkowy przystanek podczas objazdówki Costa del Sol bo nigdzie na wybrzeżu nie znajdziemy takich punktów widokowych.

GPS 36.598744, -4.539855

Lokacja: Hiszpania, Andaluzja, Costa del Sol

Data pobytu: Listopad 2017

Nawiguj: https://goo.gl/maps/i8kGjpABRUHADXSJA

Dodał: Piotr Kielar

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply