Théâtre Ledoux de Besançon

Posted by

Współrzędne GPS:
47.234379155603015, 6.026093009912536
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Teatr Ledoux to sala widowiskowa, operowa , teatralna i koncertowa, zlokalizowana w historycznym centrum Besançon, dawniej znana jako teatr muzyczny. W 1768 roku Charles-André de Lacoré podjął się stworzenia w nowej stolicy Franche-Comté teatru godnego tej nazwy. Opera została zbudowana w latach 1778-1784 według projektu architekta Claude'a Josepha Alexandre'a Bertranda według planów Claude'a-Nicolasa Ledoux.

Architektura teatru Ledoux jest rewolucyjna. Zewnętrznie inspirowany jest prostymi formami starożytnej architektury: portyk z kolumnami jońskimi, dach w kształcie ściętej piramidy. Budynek jest również wykonany z wapienia niebieskawego i domieszką ochry z kamieniołomów Combe-aux-Chiens, niedaleko Besançon i tworzy krzyż łaciński.

Wewnętrznie jest to otwarta przestrzeń, bez przegród charakterystycznych dla teatrów w stylu włoskim, dla lepszej widoczności. Z tego samego powodu Ledoux umieszcza orkiestrę w dole przed trzecią sceną. Makietę teatru Ledoux można oglądać w Królewskiej Żupie Arc-et-Senans.

dodał: Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply