Wielka i Mała Rawka

Posted by

Po Masywie Tarnicy, Połoninie Wetlińskiej i Caryńskiej to następne w kolejności szczyty w Bieszczadach, odwiedzany najczęściej przez turystów. Mała Rawka osiągająca wysokość 1272 m n.p.m. i jest kulminacją grzbietu Dział. Natomiast co do wysokości Wielkiej Rawki są wątpliwości, jedne źródła podają 1307 m n.p.m. inne 1304 m n.p.m. Różnica ta na pewno nie wpływa na jakość widoków ze szczytu, na którym stoi wysoki betonowy słup, dawne stanowisko geodezyjne.

Na Masyw Wielkiej i Małej Rawki wytyczono kilka znakowanych szlaków turystycznych. Najszybciej dojedziemy tu z Przełęczy Wyżniańskiej, troszkę dłuższa trasa czeka nas z Ustrzyk Górnych i Wetliny. Z Wetliny można tu też dojść pasmem granicznym, lecz to już większe wyzwanie. Będąc na Wielkiej Rawce, warto odwiedzić sąsiedni szczyt Krzemieniec jego dawniej używana nazwa to Kremenaros. Wznosi się on na wysokość 1221 m n.p.m. i znajduje się na nim trójstyk granic Polski, Słowacji i Ukrainy.

Pod Masywem Małej Rawki, przy szlaku z Przełęczy Wyżniańskiej, znajdziemy też malowniczo położone schronisko PTTK – Bacówka pod Małą Rawką. Obiekt jest całoroczny i można się tu schronić lub przenocować. Bacówka też dobrze karmi, ale w sezonie turystycznym trzeba się tu liczyć ze sporym ruchem, gdyż jest to obiekt bardzo popularny w Bieszczadach. Jeżeli chcemy tu poczuć klimat prawdziwego bieszczadzkiego schroniska, to warto tu zawitać po sezonie.

GPS: 49.099087, 22.577610

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply