Wołów

Posted by

Wołów to sympatyczne miasto na Dolnym Śląsku, któremu warto poświęcić krótki spacer będąc w pobliżu. Miasto położone jest na południowo-zachodnich stokach Wzgórz Trzebnickich, które są tu częścią Wału Trzebnickiego, łagodnie opadającego w dolinę Odry. Miasto jest jedną z najstarszych miejscowości na Dolnym Śląsku, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1157 roku. Początkowo był w granicach Polski piastowskiej, by potem przejść w panowanie Królestwa Czech. Następnie był w państwie Habsburgów, Królestwie Prus i w Niemczech. Do Polski miasto powróciło po II wojnie światowej. Zostało wtedy zasiedlone w większości przez emigrantów z dawnych obszarów wschodnich II Rzeczypospolitej, oraz przez sporą część łemków wysiedlonych z Bieszczadów i Beskidu Niskiego. W mieście zachowało się sporo ciekawych zabytków, większość skupia się w centrum historycznym, otoczonym murami miejskimi z XIV-XV w na których znajdziemy też pomnik symbol miasta „wołowskie byki”. Jednym z najważniejszych i najstarszym obiektem jest zamek piastowski z pierwszej połowy XIV w, stoi przed nim kolumna maryjna z 1733 r. Położony w rynku ratusz, pochodzi z drugiej poł. XV w., a tuż obok niego wznosi się barokowy kościół św. Karola Boromeusza z lat 1712-1724, należy on do zespołu klasztornego karmelitów. Drugą ciekawą świątynią jest kościół św. Wawrzyńca pierwotnie ewangelicki, wybudowany w stylu gotyckim w XV w. Warto też zobaczyć kaplica pw. Świętego Krzyża, z 1676 r i pałac przy placu Piłsudskiego, z drugiej połowy XVIII w. Wszystkie te obiekty otaczają ładne, w większości odrestaurowane kamieniczki mieszczańskie.

GPS:

  • 51.33622, 16.64821

Nawiguj: https://goo.gl/maps/UmYjbY2YQox

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply