Zamek Owiesno

Posted by

Owiesno to wieś u podnóża Gór Sowich, w Sudetach, między wzgórzami Bielawskimi a Niemczańskimi. Położona w powiecie dzierżoniowskim, w województwie dolnośląskim. Miejscowość powstała w 1260 roku jako gród obronny. W jego miejscu, na początku XIV wieku powstał zamek rycerski rodu Pogorzelów (von Pogarell). Zamek otoczony był fosą, posiadał okrągły dziedziniec i kwadratową wieżę. W pierwszej połowie XVII i XVIII wieku budowla została przebudowana na barokową rezydencję.

Ostatnim rodem do którego należał zamek była rodzina von Seidlitzów, która zamieszkiwała go do końca II wojny światowej. Po wojnie zamek znacjonalizowano i pozostawiony bez opieki popadł w ruinę. Jeszcze do 1964 istniała wieża, która się w końcu zawaliła. Obok ruin zamku w lepszym stanie zachowała się oficyna z 1749 roku, brama wjazdowa z 1740 roku i dom ogrodnika. Odszukamy tu też zaniedbany park z pierwszej poł. XVIII w. i opuszczone budynki folwarczne. Aktualnie ruiny zamku znajdują się pod opieką Fundacji „Zamek Chudów”, która stara się zabezpieczyć ruiny.

GPS: 50.649116, 16.685849

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4niNJwb6oMPhu2qbA

Dodał: Irek Jozwik

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply