Zamek w Bolesławcu

Posted by

Nad rzeką Prosna, w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim leży Bolesławiec. Kiedyś wieś miała prawa miejskie, które uzyskała już w 1266 roku, i które jej odebrano w roku 1870. O okresie świetności tej miejscowości świadczą dziś pozostałości po tutejszym zamku. Prawdopodobnie pierwsza warownia powstała tu już w 1268 roku, lecz nie ma na to dowodów. W jej miejsce miał stanąć dopiero w latach 30. XIV w., właściwy zamek, wybudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego, potwierdza to dokument z 1347 roku. Kolejnym władcą, któremu podlegał zamek był Władysław Opolczyk, za jego panowania warownia przeszła modernizację, wzmacniające jego właściwości obronne. Kiedy Opolczyk sprzymierzył się z Krzyżakami, Władysław Jagiełło postanowił mu odebrać tutejsze ziemie, jednak zamku w Bolesławcu nie udało się zdobyć, poddał się dopiero w 1401 roku po śmierci Opolczyka. Kres zamkowi przyniosła dopiero wojna trzydziestoletnia w latach 1618-48, w jej trakcie, w 1642 r. zamek uległ poważnym szkodzeniom. Natomiast ostateczne zniszczenia zostały zadane przez Szwedów, którzy wysadzili zamek w 1704 roku. Do dziś z warowni przetrwała jedynie ośmioboczna ceglana wieża o wysokości 22 metrów oraz fragmenty murów obwodowych. Ruinę można zwiedzać nieodpłatnie.

GPS:

  • 51.19779, 18.18274

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rFaszm22q3r

Dodał

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply