Zámek Zákupy

Posted by

Zákupy to niewielkie miasteczko osiem kilometrów na wschód od miasta Czeska Lipa w Libereckým kraju. Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest renesansowy zamek z XVI wieku. Kompleks zamkowy obejmuje również liczne obiekty gospodarcze, parki angielskie i francuskie, oraz fosę zamkową z niedźwiedziem. Początkowo w miejscu tym stała drewniana gotycka twierdza z XIV wieku, natomiast budowa murowanego zamku w stylu renesansowym rozpoczęła się w 1541 r.  i zakończyła w 1552 roku. W 1573 r. zamek spłonął, ale po pięciu latach został odbudowany. Przez lata posiadłość była w rękach wielu rodów i była wielokrotnie przebudowywana. Warto też wspomnieć, że zamek służył w drugiej połowie XIX wieku jako letnia rezydencja byłego cesarza austriackiego Ferdynanda I. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł na własność państwa. Powstały tu biura państwowych lasów i folwarków, a niektóre cenne wyposażenie zostało wywiezione do Pragi. W owym czasie zwiedzanie zamku było możliwe tylko na zamówienie. Dziś obiekt możemy zwiedzać bez problemu, po uiszczeniu opłaty za wstęp. Czynny jest od kwietnia do października i oferuje bogato zdobione i luksusowo urządzone wnętrza mieszkalne, oraz kaplice. Bardzo cenną atrakcją jest osobista winda zbudowana przez Ringhoffera  w 1870 roku. Inna atrakcja znajduje się w fosie zamkowej jest to niedźwiedź o imieniu Medoušek.

GPS:

  • 50.68759, 14.64369

Nawiguj: https://goo.gl/maps/XbW41M8XBjP2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply