Żarski Zielony Las

Posted by

Trzy wieże – Żarski Zielony Las jest niewątpliwie przyrodniczą perełką. Powierzchnia jest bardzo zróżnicowana – wzgórza przecinane są głębokimi dolinami. Spotkamy tu ciekawą, bujną roślinność z wiekowymi bukami. Niepisanymi symbolami Zielonego Lasu są trzy wieże: kamienna, z czerwonej cegły i stalowa.(Umiejscowione są niedaleko od siebie parunastu minutowym spacerem). Wieżą Kamienna zwana wieżą Bismarcka. Jej budowę rozpoczęto w 1915 roku. Jednak obiektu nie ukończono. Pomimo to, potężna bryła wieży ciągle robi wrażenie wyłaniając się spomiędzy drzew. Na kamiennej podstawie zbudowano drewnianą konstrukcję, całość po wojnie wykorzystywana była przez leśników jako wieża przeciwpożarowa. Obecnie drewniane zwieńczenie wieży już nie istnieje. Druga, kamienna wieża widokowa z wykończeniami z cegły powstała w 1864 roku z inicjatywy żarskiego Towarzystwa Upiększania Miasta. 15-metrowa wieża umiejscowiona jest na stoku wzgórza, skąd roztacza się piękny widok. Niedawno wieżę wyremontowano i udostępniono do zwiedzania. Przy dobrej widoczności można stamtąd dostrzec linię Karkonoszy i Gór Izerskich.

Trzecia wieża Zielonego Lasu jest smukłą metalową konstrukcją – to typowa wykorzystywana obecnie wieża przeciwpożarowa. Wieżę o wysokości 32 metrów zbudowano w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Wcześniej w tym miejscu stała wieża drewniana. W pobliżu wieży umiejscowiony jest Najwyższy punkt województwa lubuskiego. Przez swoje ukształtowanie zielony las to mekka kolarstwa górskiego – znajduję się tu również sporo ścieżek pieszych.

GPS: Parking 51.603469, 15.126198
GPS: Wieża Bismarcka 51.604380, 15.129891
GPS: Wieża widokowa „Wieża Promnitza” 51.598541, 15.133397
GPS: Wieża ppoż/ Góra Żarska 226,8m 51.599295, 15.128587

Nawiguj: https://goo.gl/maps/5moVt24HgC12

Dodał:

Piotr Zalewski

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply