Zlatý Chlum

Posted by

Zlatý Chlum, czyli Złoty Pagórek, to popularny szczyt w czeskich Jeseníkach. Turystów przyciąga tu zabytkowa wieża widokowa, z widokiem na jezioro Otmuchowskie w Polsce, na południu zobaczycie całe pasmo górskie Hrubého Jesionika od Pradědu po Šerák. Widok na zachód obejmuje Králický Sněžník i Rychlebské hory. Kamienna wieża na Zlatým Chlumie liczy sobie 26 m wysokości i została wybudowana w 1899 roku. Położona jest 875 m n.p.m. i by wejść na jej szczyt musimy pokonać 145 stopni schodów. Wieża powstała z inicjatywy Vinzenze Priessnitze w 1898 roku i rok później oddano ją do użytku turystycznego. W 1902 roku obok wieży wybudowano chatę turystyczną, która w 1955 roku spłonęła, ale kilka lat później została zrekonstruowana. Zdobycie szczytu nie nastręcza większych trudności, prowadzi tu wiele znakowanych szlaków, a bardziej leniwi mogą dojechać w pobliże samochodem, gdzie obok schroniska Čertovy kameny urządzono parking, można też pewnie na nim zanocować w kamperze. Od parkingu na Zlatý Chlum to już tylko dłuższy spacer, ale jednak trochę pod górę. Wieża widokowa czynna jest cały rok w godzina 10-18, wejście jest odpłatne i wynosi 20 CZK, dzieci do 15 lat 50% ceny. (dane z 2018 roku)

GPS:

  • 50.23795, 17.23746

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rvzqjHtuMqC2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply