Cerkiew w Tyrawie Solnej

Posted by

Tyrawa Solna to niewielka wieś w Górach Sanocko-Turczańskich, nad Sanem i Tyrawką, kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Sanoka. Ozdobą wsi jest dawna drewniana, greckokatolicka cerkiew św. Jana Chrzciciela. Fundatorem świątyni był parocha tyrawski Jerej Mejnicki. Cerkiew wybudowano w 1837 roku w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni.

Cerkiew jest orientowana, posiada konstrukcję zrębową i wieżę słupową. Jest to świątynia trójdzielna posadowiona na kamiennej podmurówce. Ściany budowli są szalowane deskami, a dwuspadowy dach obecnie przykryty jest blachą. Wieńczy go duża sześcioboczna wieżyczka z sygnaturką i cebulastym hełmie z latarnią.

Wnętrze dekorowane jest polichromią figuralno-ornamentalną, wykonał ją W 1927 r. malarz sanocki Władysław Lisowski. Zachowało się tu też bogate wyposażenie z czasu budowy cerkwi, m.in. ikonostas, ołtarz za ikonostasem, ołtarze boczne, ambona. Po II wojnie cerkiew użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia została włączona do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

GPS: 49.60854, 22.282

Nawiguj: https://goo.gl/maps/PxynMrkztfxvPAYH7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply