Torfowisko wysokie Wołosate

Posted by

W Bieszczadach przy trasie z Ustrzyk Górnych do Wołosatego, dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego utworzyła platformę widokową na tutejsze torfowisko wysokie. Torfowisko zaczęło się tu tworzyć na początku okresu holoceńskiego, więc warstwy torfu dokładały się tu aż 10 000 lat. Możemy tu zobaczyć roślinność o specyficznej biologii i morfologii, typową dla torfowisk górskich.

Najbardziej popularne to bagno zwyczajne, żurawina błotna, borówka bagienna, rosiczka okrągłolistna, wełnianka pochwowata, bażyna czarna, modrzewnica zwyczajna, płonnik sztywny i torfowiec. Przy platformie widokowej znajdziemy tablice informacyjne, które przybliżą nam tutejszą florę i faunę.

Przebiega tu też znakowana ścieżka przyrodnicza „Salamandra”, składająca się z 19 przystanków, i własnie jednym z tych przystanków jest torfowisko. Po drugiej stronie drogi znajdziemy wiatę edukacyjną, a kawałek dalej nad potokiem Wołosaty możemy zobaczyć odsłoniętą ścianę fliszu karpackiego.

GPS: 49.0798, 22.65828

Nawiguj: https://goo.gl/maps/j2fR5S2cPSS9mNcW9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply