Dawna resursa kupiecka we Wrocławiu

Posted by

Przy Placu Teatralnym we Wrocławiu uwagę zwraca potężny gmach wzniesiony w stylu neobarokowym. Jest to budynek dawnej resursy kupieckiej, czyli Siedziby Towarzystwa Kupców Chrześcijańskich. Pierwotny klasycystyczny pałac w tym miejscu wybudowano w latach 1767-1770 według projektu Karla Gottharda Langhasa, lecz w związku z wytyczeniem nowego placu został rozebrany pod koniec XIX w. Obecny budynek powstał w latach 1889 – 1891.

Po II wojnie światowej, w 1946 roku uruchomiono we Wrocławiu Teatr Lalki i Aktora, który z czasem znalazł swoje miejsce właśnie w tym budynku. Miejsce na teatr udostępniło wtedy Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, które było gospodarzem obiektu. Dopiero w 1993 roku ówczesny Prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski przekazał cały obiekt na potrzeby teatru. Dzisiejszy nosi nazwę Wrocławskiego Teatru Lalek. Równolegle z nim działa tu też obecnie Wrocławski Teatr Komedia, który został założony w 1997 roku.

GPS: 51.10514, 17.03309

Nawiguj: https://goo.gl/maps/1wtQfyM38tTr8jrr8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply