Hrad Pirkštejn i Rataj

Posted by

Zamek Pirkštejn położony jest w miejscowości Rataje nad Sázavou, w kraju środkowoczeskim, w powiecie Kutná Hora, w Czechach. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1289 roku, natomiast sam zamek datowany jest na 1346 r. Fundatorem zamku był Lipa Henry, a w XIV wieku zamek został przejęty przez Władców Pirkštejna, stąd wzięła się nazwa warowni.

W sumie na wzgórzu w Rataje nad Sázavou wyróżnia się dwa zamki Pirkštejn i Rataj, ten drugi został z czasem przebudowany na renesansowy pałac. Podczas powstania chłopskiego w 1627 r. budowla została uszkodzona i porzucona. W latach 1713-1724 został przebudowany na plebanię z dzwonnicą. Dziś nadal jest własnością kościoła, od 2015 roku dzierżawiony i udostępniony sporadycznie do zwiedzania.

GPS: 49.84114, 14.9548

Nawiguj: https://goo.gl/maps/jbu6eiq34xNmFYi46

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply