Iglica przy Hali Stulecia we Wrocławiu

Posted by

Każdy kto był w okolicy Hali Stulecia, czy też wrocławskiego zoo pewnie nie raz się zastanawiał co to za konstrukcja pnie się na wysokość 90 metrów ku niebu. Jest to iglica zaprojektowana przez prof. inż. Stanisława Hempela i wykonana w 1948 roku przez przedsiębiorstwo „Mostostal”. Została wzniesiona w 3 lipca 1948 z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Pierwotnie iglica mierzyła 106 metrów wysokości, lecz dwukrotnie została skrócona podczas prac konserwacyjnych. Pierwszy raz miało to miejsce w 1964 roku a drugi raz w 1979 roku, w obu przypadkach iglica na czas trwania remontu była położona. Ostatni raz położono ją do remontu w 2016 roku.

Jako ciekawostkę warto dodać, że raz malowano ją w pozycji stojącej, miało to miejsce w 1997 roku. Iglica często służyła też jako wysoka konstrukcja do zamanifestowania czegoś ważnego, np: w czasie stanu wojennego jakiś śmiałek wspiął się na nią i powiesił sztandar Solidarności, w czasach współczesnych – w 2007 roku zawisła flaga Tybetu, na znak solidarności z prześladowanym przez władze Chin narodem tybetańskim. W 2007 roku iglicę zamieniono w najwyższą sztuczną choinkę w Europie.

GPS: 51.10756, 17.07539

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4LN1HrhqyAbFSgMC7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply