Jaskinia Domica

Posted by

Jaskinia Domica razem z węgierską jaskinią Baradla, jest największą i najbardziej znaną jaskinią Słowackiego Krasu. Położona jest ona przy granicy z Węgrami na południe od miasta powiatowego Rožňava i objęta jest ochroną w ramach Parku Narodowego Kras Słowacki. Cały kompleks słowacki i węgierski liczy sobie aż 25 kilometrów długości, z czego do słowackiej części jaskini należy odcinek przeszło pięciokilometrowy. Do jaskini możemy wejść zarówno od słowackiej jak i węgierskiej strony i każda ze stron oferuje różne warianty trasy, te najbardziej ekstremalne i ciekawe trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Cały system jaskiniowy Baradla-Domica został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Domica oprócz pięknych komnat z bogatą szatą naciekową oferuje jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie spływ podziemną rzeką Styks. Niestety nie zawsze jest on możliwy, bo zależy od poziomu wody w podziemnej rzece, która lubi być kapryśna. Mimo, iż jaskinia była odkryta już w roku 1926, zwiedzającym została udostępniona dopiero w roku 1932. Słowacki otwór wejściowy położony jest na wysokości 339 m n.p.m. Zwiedzający mają do wyboru dwie trasy zwiedzania, długość dłuższej z nich wynosi 1 180 m (czas zwiedzania 60 minut), a krótszej 780 m (czas zwiedzania 45 minut). Za wejście dorośli zapłacą 6 lub 8 €, w zależności od długości trasy, dzieci do 15 roku połowę mniej, zniżki przewidziano też dla studentów i osób starszych. Za możliwość fotografowania lub filmowania musimy dopłacić 7 €. Ceny są z 2018 roku, ale je, jak i godziny otwarcia zweryfikować na oficjalne stronie obiektu – http://www.ssj.sk/pl/jaskyna/7-domica

GPS:

  • 48.47772, 20.4699

Nawiguj – https://goo.gl/maps/QADRBzwNvZB2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply