Zamek Krásna Hôrka

Posted by

Jedna z najbardziej znanych warowni na Słowacji znajdziemy w Rożniawskiej kotlinie, na wschód od miasta Rožňava. Zamek Krásna Hôrka wybudował w stylu gotyckim  ród Mariássych ok. 1320 roku. Budowla miała wtedy za zadanie chronić szlak handlowy, ale z powodu zagrożenia ze strony wojsk tureckich zaczęto go bardziej fortyfikować i przygotowywać na odparcie ataków. Jego wygląd w tym okresie jak i wnętrza zaczęły przybierać styl gotycko renesansowy. Kolejna rozbudowa zamku nastąpiła w 1735 roku, wtedy warowania zyskała piękną barokową Kaplicę św. Jana Nepomucena. Natomiast w XVIII wieku jedną z baszt przekształcono w barokowo-klasycystyczną Kaplicę Narodzenia Panny Marii. W 1945 roku obiekt został skonfiskowany i upaństwowiony przez władze Czechosłowacji. Zamek do czasów dzisiejszych był najlepiej zachowaną warownią na Słowacji, funkcjonujące tu Muzeum Betliar eksponowało naprawdę cenne eksponaty, ale w 2012 roku tą piękną budowlę strawił pożar. Spaleniu uległ dach i spora część wnętrz, wraz z eksponatami muzealnymi. Spłonęła również zabytkowa dzwonnica z trzema dzwonami, w sumie oszacowano, że z pożogi uratowało się około 85 % zamku. Prace rekonstrukcyjne trwają tu do dziś, przez co obiekt jest zamknięty dla turystów i póki co możemy podziwiać go tylko z zewnątrz. Według informacji w słowackich mediów, ma zostać oddany do użytku w tym, czyli 2018 roku. Wiosną jednak prace tam nadal trwały, więc jeśli chcemy zobaczyć wnętrza, warto się wcześniej dowiedzieć czy są już dostępne.

GPS:

  • 48.65815, 20.60043

Nawiguj – https://goo.gl/maps/rvAQfSAFtCw

Dodał:

Irek Jozwik

Dodatkowe foto z przed pożaru

Marcin Lubojański

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply