Jezioro Vidraru

Posted by

Rumunia. Jezioro Vidraru jest pięknie położonym w Górach Fogaraskich sztucznym zbiornikiem, który zbiera wody dwóch głównych rzek – Capra i Buda oraz licznych dopływów. Kubatura zbiornika to 465 milionów metrów sześciennych wody. Lustro wody znajduje się średnio na wysokości 830 m. n.p.m. i ma powierzchnię 893 hektarów. W najdłuższym miejscu jezioro ma 10,3 km, w najszerszym 2,2 km a jego maksymalna głębokość wynosi 155 m. Vidraru jest łatwo dostępne, gdyż jego wschodnim brzegiem poprowadzono słynną trasę Transfogaraską, która wije się nieskończenie dużą ilością zakrętów wokoło licznych zatoczek jeziora. Istnieje również możliwość objechania zbiornika od zachodu, droga chociaż nie utwardzona wydaje się być ciekawsza i bardziej widokowa.

Na tych, którzy trafią w to miejsce największego wrażenia nie zrobi jednak jezioro, a potężna betonowa zapora. Jej budowę rozpoczęto w 1960 roku a zakończono w 1965r. W chwili jej ukończenia budowla pod względem wielkości zajmowała 5 miejsce w Europie i 9 na świecie, obecnie 8 i 20-ste. Trudne warunki na terenie budowy i niedostępny teren sprawiły, że budowla pochłonęła wiele ofiar, według niektórych źródeł było to nawet 40 osób. W pobliskich skałach wykuto 42 km podziemnych korytarzy, które doprowadzają wodę do położonej pod ziemią hydroelektrowni o mocy 220 MW. Urobek wydobyty przy tych pracach miał objętość 1 768 000 metrów sześciennych skruszonych skał.

Budowla wśród specjalistów inżynierii zyskała miano klejnotu. Zakrzywiona zapora osiąga wysokość 166,6 metrów, zaś długość korony, po której poprowadzono drogę DN7C wynosi 307 metrów. Dla osób, którym już sam widok w dół dostarczył sporo adrenaliny, po wschodniej stronie udostępniono platformę widokową. Nad tym wszystkim, na górze Pleasa czuwa pomnik Prometeusza z piorunem w ręku – symbolem energii. Jest to instalacja wykonana przez rzeźbiarza Constantina Popovici. W pobliżu zapory znajdują się ruiny zamku Poienari – siedziby słynnego Vlada Tepesa.

GPS:

  • 45.36657, 24.63078

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply