Katedra Notre-Dame

Posted by

Smutne wieści o pożarze Katedry Notre-Dame napłynęły wczoraj z Francji. Pewnie długo nie będziemy mogli podziwiać piękna tej budowli, gdyż odbudowa katedry może potrwać nawet 30 lat. Warto jednak, by paryska katedra znalazła się na naszych mapach atrakcji turystycznych, gdyż pewnie będzie ją można niebawem podziwiać chociaż z zewnątrz i obserwować jak z roku na rok będzie przywracany jej dawny blask.

Katedrę Notre-Dame wybudowano na na wyspie Île de la Cité na Sekwanie. Jej budowa trwała 180 lat i rozpoczęła się w 1163 roku, wiernym do użytku oddano ją w 1345 r. Stanęła ona w miejscu kościołów z IX wieku. Jest jedną z najbardziej znanych katedr na świecie, dodatkowo rozsławił ją francuski pisarz Victor Hugo, który umieścił ją w powieści Dzwonnik z Notre Dame. Katedra to też najsłynniejsza świątynia gotycka, przez to, że budowa trwała aż tyle czasu, to możemy tu podziwiać różne style gotyku, które ewoluowały w tym okresie.

Świątynie zbudowano na planie krzyża i jest konstrukcją pięcionawową. Dwie ocalałe z pożaru wieże są identyczne, taki przywilej przysługiwał w średniowieczu tylko arcybiskupstwom. Z zewnątrz uwagę zwracają piękne ogromne rozety i witraże. Wewnątrz znajduje się wiele kaplic a pod podłogą skarbiec, w którym przechowuje się najcenniejsze wyposażenie, pamiątki i relikwie. Najważniejsza z nich – korona cierniowa Jezusa Chrystusa była wystawiana na widok publiczny w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz we wszystkie piątki Wielkiego Postu. Wiadomo, że na pewno przetrwała, gdyż wyniesiono ją z kościoła po wybuchu pożaru.

Na koniec pozostaje życzyć francuzom szybkiej odbudowy ich dumy narodowej i udostępnienia ponownie do zwiedzania Katedry Notre-Dame. Zdjęcia katedry są z lipca 2006 roku. Niestety straszy upał i ogromna kolejka spowodowała, że nie zobaczyłem jej w środku, bo pomyślałem, że pewnie jeszcze nie raz będę w Paryżu, teraz bardzo tego żałuje.

GPS: 48.85301, 2.3499

Nawiguj: https://goo.gl/maps/XAXNJMB9yqm

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply