Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu

Posted by

Gotycka kolegiata położona jest we Wrocławiu przy Placu Kościelnym, na Ostrowie Tumskim. Fundatorami świątyni mieli być książę Henryk IV Prawy lub z łaciny Probus i biskup wrocławski Tomasz II Zaremba, jednak żaden z nich w końcu nie dożył budowy kolegiaty i ostatecznie powstała ona z fundacji biskupa Nankiera.

Budowa ruszyła w 1288 roku, a prace trwały aż do roku 1350. Kościół jest dwukondygnacyjny wybudowany z cegły i jest konstrukcji halowej na planie krzyża. Kościół ma 66 m długości, 44 m szerokości a wysokość naw wynosi 19 m. Dwie wieże znajdują się w narożach między halą a transeptem, jednak tylko południowa, wyższa została w pełni ukończona i posiada iglicę o wysokości 69 m.

Wewnątrz górnego kościoła zachował się tympanon fundacyjny z ok 1350 roku. Funkcję ołtarza głównego pełni pentaptyk z Przecławia. Po zachodniej stronie kościoła stoją 48-głosowe organy, zbudowane oryginalnie przez firmę Sauer z Frankfurtu n. Odrą, natomiast na zachodniej emporze znajdują się zabytkowe 10-głosowe organy, dzieło Franza Luxa z Lądka Zdroju.

GPS: 51.11493, 17.04399

Nawiguj: https://goo.gl/maps/n4ApJMxninXK8yMi7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply