Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Gotycka kolegiata położona jest we Wrocławiu przy Placu Kościelnym, na Ostrowie Tumskim. Fundatorami świątyni mieli być książę Henryk IV Prawy lub z łaciny Probus i biskup wrocławski Tomasz II Zaremba, jednak żaden z nich w końcu nie dożył budowy kolegiaty i ostatecznie powstała ona z fundacji biskupa Nankiera.

Budowa ruszyła w 1288 roku, a prace trwały aż do roku 1350. Kościół jest dwukondygnacyjny wybudowany z cegły i jest konstrukcji halowej na planie krzyża. Kościół ma 66 m długości, 44 m szerokości a wysokość naw wynosi 19 m. Dwie wieże znajdują się w narożach między halą a transeptem, jednak tylko południowa, wyższa została w pełni ukończona i posiada iglicę o wysokości 69 m.

Wewnątrz górnego kościoła zachował się tympanon fundacyjny z ok 1350 roku. Funkcję ołtarza głównego pełni pentaptyk z Przecławia. Po zachodniej stronie kościoła stoją 48-głosowe organy, zbudowane oryginalnie przez firmę Sauer z Frankfurtu n. Odrą, natomiast na zachodniej emporze znajdują się zabytkowe 10-głosowe organy, dzieło Franza Luxa z Lądka Zdroju.

GPS: 51.11493, 17.04399

Nawiguj: https://goo.gl/maps/n4ApJMxninXK8yMi7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply