Kościół św. Anny w Gibach

Posted by

Giby to wieś w województwie podlaskim, położona na południe od Sejn przy drodze nr 16. Miejscowość jest atrakcyjnie położona pomiędzy jeziorami Gieret i Pomorze, przepływają przez nią też dwie rzeki Czarna Hańcza oraz Marycha. Wieś została założona w 1594. Dawniej była siedzibą osoczników, strzegących Puszczy Przełomskiej.

Ciekawostką, a zarazem zabytkiem jest tu Kościół św. Anny, który przywędrował tu w 1982 roku z miejscowości Pogorzelec. Jednak budowla nie była wcześniej kościołem rzymskokatolicki. Została wybudowana w miejscowości Pogorzelec jako molenna bezpopowców w 1912 roku. Był to odłam Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, nie uznawany przez cerkiew i władze.

Staroobrzędowcy, bo tak na nich mówiono byli prześladowani i często uciekali na tereny, gdzie mogli spokojnie wyznawać swoją wiarę. Molenna w 1930 roku została rozbudowana o wieżę i służyła staroobrzędowcom do 1941 roku. W czasie II wojny światowej została uszkodzona, lecz po wojnie odbudowana aż w końcu trafiła do Gib.

GPS: 54.03894, 23.35754

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ZTsVdxhYeuKLg6ju6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply